Rekrutacja
Zarządzenia władz
Dla studentów
Archiwum
Studia doktoranckie
Studia Podyplomowe
Podyplomowe Studium Katechezy Przedszkolnej
Studium Organistowskie
Studia okołoinstytutowe
Czytelnia
Newsletter

Aktualności

KOLEJNA KSIĄŻKA NASZEGO PROFESORA

Data dodania: 2016-05-24

Kolejna w tym roku odsłona twórczości Ks. prof dr hab. Arkadiusza Olczyka 
Opracowanie na temat sumienia lekarza, pracownika Służby Zdrowia, a tak naprawdę każdego człowieka, niezależnie od profesji… POLECAM!


Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, „Lekarz człowiekiem sumienia”, wydawnictwo „Regina Poloniae”, Częstochowa 2016, ss. 46.

Ze Wstępu do książki p. dr n. med. Wandy Terleckiej (Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich)


Zawód lekarza przez wieki był zawodem wysokiego zaufania społecznego i z reguły cieszył się ogólnym szacunkiem. Współcześnie lekarze bywają przedmiotem oskarżeń
i roszczeń, często bezpodstawnych. Pod ich adresem kierowane są życzenia i żądania nie mające nic wspólnego z powinnością lekarza i zadaniem medycyny.
Skąd się wzięła tak radykalna zmiana w patrzeniu na lekarzy?
Niewątpliwie postęp medycyny, zwłaszcza techniczny, ostatniego półwiecza, otacza ją nimbem cudowności. Błyskotliwe sukcesy kardiochirurgii, neurochirurgii, transplantologii, anestezjologii, genetyki i innych dziedzin mogą naprawdę fascynować. Także lekarze uczestniczący i współtworzący te sukcesy dość łatwo przypisują sobie zdolność czynienia cudów, czując się „bogami”. Skuteczność, sukces i związane z nimi rozgłos, władza, dostatek są bardzo wielkim zagrożeniem dla każdego, kto nie ma dość pokory i szacunku dla prawdy. Łatwo bowiem lekarzowi zastąpić podstawowe pytanie etyczne: „Czy wolno mi?” pytaniem praktycznym: „Czy potrafię?” Nauczyć się elementu technicznego w medycynie jest względnie łatwo, natomiast czuwać nad własną wrażliwością moralną – bardzo trudno.
Okrutnym paradoksem współczesnego świata jest fakt, że w Polsce, w Europie i Stanach Zjednoczonych inicjatorami i realizatorami antyludzkich ideologii, również przedsięwzięć w medycynie, są także ludzie ochrzczeni. Benedykt XVI lapidarnie zdefiniował to zjawisko słowami: „Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza, i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest” (Caritas in veritate nr 78). Żyjemy i pracujemy w świecie i w czasach, w których wielu ludzi, wielu lekarzy, także chrześcijan, odrzuciło Boga. Tymczasem bez Boga nie ma przyszłości, ani dla świata, ani dla pojedynczego człowieka.
Ksiądz Profesor Arkadiusz Olczyk, moralista, podjął bodaj najważniejszy temat dotyczący godności i wielkości każdego człowieka, tu szczególnie lekarza: temat sumienia lekarza we współczesnych warunkach Polski. Problematykę osadzoną w realiach życia praktycznego rozwija w oparciu o nauczanie Kościoła, zwłaszcza Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wyraziście pokazuje konieczność pozostania wiernym sumieniu chrześcijańskiemu, jeśli chce się służyć życiu i mieć nadzieję na lepszą przyszłość. Osobisty wysiłek lekarza nad wychowaniem własnego sumienia jest warunkiem sine qua non dla indywidualnego rozwoju i ponownego uczłowieczenia medycyny.
Wyrażam wdzięczność Autorowi za przygotowanie tego arcyważnego i podstawowego zagadnienia dla każdego człowieka, szczególnie dla lekarzy i pracowników służby zdrowia stojących - z tytułu zawodu - najbliżej życia ludzkiego. Oby lektura tego wykładu przyczyniła się do uzdrowienia sumień okaleczonych oraz umocnienia prawych.
Niech tak się stanie!


Oto spis treści:

Słowo wprowadzające (bp Stefan Regmunt, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych).

Wstęp (dr n. med. Wanda Terlecka).

Posłuszne Bogu sumienie drogowskazem dla katolickiego lekarza (ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk).

Książkę można zamawiać mailowo (także z dedykacją autora) pod adresem:
a.olczyk@czestochowa.opoka.org.pl Cena 1 egz. – 5 PLN

Wyższy Instytut Teologiczny
ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa
tel. (34) 324 72 52, 785 490 150

Sekretariat czynny:

ŚRODA     godz. 9.00 - 12.00                                 

PIĄTEK     godz. 14.30 - 18.00

SOBOTA    godz. 9.00 - 14.30    15.30 - 18.00


Strona główna | Uczelnia | Dokumenty | Studia | Wydawnictwo naukowe | Konferencje naukowe | Kontakt | Galeria
wykonanie: kotonski.pl